Osoba chcąca zostać działkowcem musi być pełnoletnia i posiadać stałe miejsce zamieszkania na terenie RP.
Obecnie istnieją dwie procedury uzyskania praw do działki:
- Poprzez przeniesienie praw do działki za pomocą umowy przeniesienia praw do działki zawieranej pomiędzy dotychczasowym działkowcem, a osobą, która chce nabyć działkę.
- Poprzez podpisanie umowy dzierżawy działkowej z Zarządem ROD w celu uzyskania praw do działki znajdującej się w dyspozycji zarządu ROD.
W przypadku 1 należy pobrać od zarządu ROD druk umowy przeniesienia praw do działki. Zgodnie z ustawa podpisy pod taką umową muszą być potwierdzone notarialnie. Podpisaną i potwierdzoną notarialnie umowę przeniesienia praw do działki należy złożyć do zarządu ROD razem z pisemnym wnioskiem o potwierdzenie tej umowy /wiosek wyda zarząd ROD/.
Zarząd ROD ma dwa miesiące na wydanie decyzji o potwierdzeniu przeniesienia praw do działki. Decyzję taka wyda w formie uchwały, którą doręczy nowemu działkowcowi.
W przypadku 2 należy podpisać umowę dzierżawy działkowej z zarządem ROD.
Na podstawie tej umowy zarząd ROD wyda uchwałę dotyczącą uzyskania praw do działki, którą doręczy działkowcowi.
Nowy działkowiec wyraża również na piśmie swoją wolę dotyczącą przynależności do PZD. Jeżeli chce zostać członkiem PZD, składa do zarządu ROD deklaracje członkowską/uzyska ją w zarządzie ROD/.
Jeżeli chce zostać działkowcem niezrzeszonym składa pisemne oświadczenie w tej sprawie. osoby ubiegające się o prawo do działki kierowane są na szkolenie organizowane przez okręgowy łódzki PZD.
OPŁATY
Nowy działkowiec wpłaca na rachunek bankowy, lub w kasie ogrodu wpisowe i opłatę inwestycyjną, a jeżeli zadeklaruje przystąpienie do PZD również składkę członkowską. Natomiast w terminie do 30 czerwca każdego roku istnieje obowiązek uiszczania składki członkowskiej, opłaty na rzecz ogrodu i innych opłat wynikających z regulaminu ROD, a uchwalanych przez walne zebranie, /które jest najwyższym organem samorządu PZD w ROD/ w terminach ustalonych przez ten organ.
Każdy działkowiec otrzymuje bezpłatnie przez 1 rok (12 numerów) miesięcznika „DZIAŁKOWIEC”, który jest jedynym pismem ogrodniczym dostosowanym treścią do potrzeb działkowców, statutu PZD i regulaminu ROD.
UWAGA
- Współmałżonkowie mogą użytkować tylko jedną działkę. Wyjątek: dwie działki mogą użytkować tylko w sytuacji, gdy użytkowali je przed zawarciem małżeństwa
- W przypadku, jeżeli oboje małżonkowie zostają członkami PZD wpłacają tylko jedno wpisowe i jedna opłatę inwestycyjna, a składkę członkowską płacą w wysokości 3 zł każdy.
- Gdy działka przejmowana jest w użytkowanie przez małżonka, bądź osobę bliską po osobie zmarłej, osoba ta zwolniona jest z konieczności uiszczenia opłaty inwestycyjnej.